Žitné lány - II. obraz

6. července 2013 v 19:35 | Lai |  Divadelní hry a hříčky (DRAMA)
Anotace: II. obraz jediného dějství.
Co se týče řeckého pohanství, které ve hře vystupuje coby náboženství švédského velitele, jde o starou divadelní tradici. (Veškerá náboženství s výjimkou islámu a křesťanství, event. judaismu, bývala suplována řeckým pantheismem.)
Slovo vznocí, označené hvězdičkou, je archaický výraz a znamená "v noci ze včerejška na dnešek". (Staročeština byla stručná, že ano?)

II. obraz

FOTO: Opona

Zdroj fotografie: zde

Nová scéna: městský dům, vprostřed místnosti stůl, na němž stojí kalich. Tuš. Vystoupí GENERÁL švédských okupačních sil, jeho SPRÁVCE, KONŠEL a STÁTNÍ RADA.

GENERÁL (přistoupí k oknu): Kde je voj? A kde jsou kleštěnci? Kam se poděla všechna ta holota?
SPRÁVCE: Jako krysy zalezli do děr, cháska bezdomá, doufajíce, že snad vichr za ně požne pole, sváže snopy a zrno vytluče. Též bych je tloukl, psovskou hemež, kdyby slupka slibovala dobré zrno - v to ale marno doufat!
RADA: Panstvo, divná věc - v tom strašném nečasu a kramolu tři otroci stáli venku, k nebesům majíce obrácenou líc, a zdáli se mi věru radostní. Rozum si to vykládá po svém, ale předc vím, že mi tehdy v oko nevstoupil obraz pouhých třeštěnců...
GENERÁL (mávnuv rukou, nerudně): Kuš, rado, nemluvte neužile. Vznocí* jsem špatně spal a nestrpím, aby si někdo tropil šprýmy z mého důmyslu. - Považte! Bouřilo již v od setmění a vítr rozhoupal zvon na kostele. Zběsile s ním cloumal sem a tam, srdce bilo jako splašené, bim bam, bim bam. Ten zvuk se mi vkradl do sna, usedl mi na skráně, i tu se mně zazdálo, jak ležím v rakvi na svém vlastním pohřbu - a co mi zní v uchu, toť umíráček!

SPRÁVCE, KONŠEL, RADA (pokřižujíce se, unisono): Pán tě ráčiž zachovat, velebný!
RADA: Věru divný sen, ale trvám na tom, že co viděl já - a je to pravda nad zlato ryzejší - je divné zrovna tak!
SPRÁVCE: Mlč, starý, však sis jistě smysly napřed řádně omočil v medovině.
KONŠEL (tiše špitne): Ba ne, já je viděl též.
SPRÁVCE (posměšně): Pak jste pili spolu, brachu. S pravdou ven: tak hluboko jste do kalichu nahlédli, až jste zřeli suché dno.
GENERÁL (RADOVI): Jak vypadali ti kleštěnci?
RADA: Muž - hrdý orlí nos, tenké rty. K obrazu vojáka Bůh umně zsochal mramor jeho tváře. A ženy (po krátké odmlce, zálibně) - slunce zlíbalo jim tváře do červena jako hrozny saských vinic -
SPRÁVCE: Stačí, Němče! Marně rozpřádáš vřeteno své obraznosti - do sítě fantasie nás dva nevpleteš. Ticho - a ven! (pokyne KONŠELOVI a RADOVI k odchodu).
SPRÁVCE, KONŠEL odejdou.
GENERÁL (SPRÁVCI): Pse, sám ticho buď a poslouchej. Přiveď každého, koho najdeš na poli a kdo podobá se radovu líčení. (SPRÁVCI stranou, záludně) Ukáže-li se však, že starému pouze zamžila zrak lihovina, dám ho postavit před lidový tribunál. Jakmile padne rozhodnutí a on se zhoupne na oprátce, sotva kdo mně bude překážet! Pravda, ve svém úřadu z původní vlády zbude ještě konšel - ten je ovšem plachý jako zajíc, stěží se mi co odváží namítnout. A já budu moci definitivně prohlásit tuhle zemi švédskou državou! Zařiď to.
SPRÁVCE pokloniv se odejde.
GENERÁL (opřev se jednou rukou o stůl, zasněně, samolibě): Ano, ano, ano... Má vůle jako divý proud z cesty smete každou překážku, smaže vlastní hranice. (ukazuje zvednutou pravičkou) Vidíte? Vysoko nad Wetterstein ční nebenosný Olymp, ověnčený prstenci sněhobílých par! V okamžiku vítězství zvednu zrak k jeho vrcholu. Ten, velebný, páře blankyt oblohy a trhá mračné plachtoví jako útes, o nějž při své plavbě ztroskotaly nebeské koráby. Až na něj ptáka křídla nedonesou a lidský pohled se musí nekonečně dlouho lopotit, než jej zteče. Právě tam, tam do panenské půdy vpálím cejch svých stop, a když stanu v cíli, pak přinutím samotného Dia, aby mi prach z bot slíbal! (smějese, popadne ze stolu kalich a s usmívkou jakoby pronáší přípitek): Na Dia - aby byl ještě dlouho živ! (Odejde)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Keta Keta | Web | 6. července 2013 v 19:48 | Reagovat

Slovo vznocí je fascinující, ale pokud jde o stručnost, dokážu si představit, že kdyby autor napsal prostě "v noci", čtenáři pochopí, že myslel noc ze včerejška na dnešek :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama